Co warto wiedzieć o pestkach słonecznika?

Pestki słonecznika (https://www.bee.pl/9220-pestki-slonecznika) mają doskonałe własności. Słonecznik jest doskonałym źródłem witaminy B, która wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, a także doskonałym źródłem witaminy E. Ziarna słonecznika są również dobrym źródłem magnezu, który pomaga zwalczać stres i jego negatywne skutki. Nasiona te zawierają również magnez, który jest bardzo pomocny w walce ze stresem i jego ujemnymi konsekwencjami. Długotrwały stres i spożywanie kawy mogą pozbawić organizm tego cennego minerału, dlatego konieczna jest regularna suplementacja.

Kto powinien sięgać po ziarna słonecznika?

Pestki słonecznika polecane są również osobom pracującym umysłowo i wzmacniającym układ sercowo-naczyniowy. Wykazano, że dodanie ziaren słonecznika do diety przynosi ulgę osobom cierpiącym na:

  • migreny,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • skurcze mięśni,
  • problemy z koncentracją.

Pestki słonecznika są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do regeneracji błon komórkowych. Ponadto, niepalone ziarna zawierają duże ilości steroli roślinnych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają chorobom serca.

Kalorie w nasionach słonecznika

Pestki słonecznika zawierają 561 kalorii na 100 gramów produktu. Prażone ziarna słonecznika mają prawie tyle samo kalorii, co prażone gorącym powietrzem, bez dodatkowego oleju.

Czy łuskanie nasion słonecznika powoduje przybieranie na wadze?

Każdy, kto cierpi z powodu nadwagi, wie, że samo odchudzanie ma niewiele wspólnego z rzeczywistą wagą. Utrata tkanki tłuszczowej wymaga więcej czasu i wysiłku, dlatego na początku traci się w głównej mierze wodę. Jednak same ćwiczenia nie wystarczą, ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. W trosce o nasze zdrowie ważne jest, aby zmienić niekorzystną dietę i pozbyć się pokarmów, które są mniej odżywcze. Udowodniono, że w celu utraty trwałej tkanki tłuszczowej warto włączyć do codziennej diety zdrowe tłuszcze. Tym samym pestki słonecznika są idealnym źródłem:

  • kwasów tłuszczowych,
  • witamin,
  • minerałów.

Wspomaganie odchudzania


Warto zwrócić uwagę na jeden ważny fakt, ponieważ przyczyną otyłości nie jest tłuszcz, ale węglowodany, czyli cukier. Nieprzerobione oleje, orzechy, ziarna i nasiona są idealnym źródłem tłuszczu i są niezbędne do słusznego działania naszego organizmu. Aby schudnąć, trzeba zmniejszyć spożycie kalorii, ale nie trzeba drastycznie zmniejszyć spożycie tłuszczu. Ograniczając pokarmy wysokotłuszczowe, warto spożywać ziarna słonecznika, aby uzupełnić braki kwasów tłuszczowych.